informace pro pacienty před implantací kardiostimulátoru

 

Vitatron pacemaker

 

 

 

KARDIOSTIMULAČNÍ léčba umožnila léčit některé závažné poruchy srdečního rytmu a zachránila život již mnoha nemocným. Díky KARDlOSTIMULÁTORU můžete dále pracovat a aktivně žít. Dovolujeme si Vás o této léčbě informovat.

Jakou funkci má srdce ?

SRDCE je pumpa, která rytmicky a pravidelně podle okamžitých nároků organismu zásobuje  tkáně okysličenou krví. V srdci jsou čtyři dutiny. PRAVÁ SÍŇ přijímá krev, která protekla tělem a předává ji do pravé komory. Z PRAVÉ KOMORY krev protéká plícemi, kde se nasytí kyslíkem a proudí do levé síně. Z LEVÉ SÍNĚ je krev čerpána do LEVÉ KOMORY a odtud cirkuluje do celého těla. PŘIROZENÝ STIMULÁTOR je uložen v horn části pravé síně srdce. Za některých okolností dojde k porušení převodního systému, srdce pak pracuje velmi pomalu, nepravidelně a  nestačí zajistit dostatečný přívod  krve k důležitým orgánům.

Jak pracuje kardiostimulátor ?

IMPLANTOVANÝ KARDIOSTIMULÁTOR uměle vytváří vzruchy, které dráždí srdeční sval a udržuje tak koloběh krve organismu na potřebné úrovni. KARDIOSTIMULAČNÍ SYSTÉM se skládá z kardiostimulátoru a stimulační elektrody, která je zavedena žilní cestou do dutiny pravé komory, v případě dvoudutinové stimulace i do pravé síně. Po zavedení se elektroda /elektrody/ připojí ke kardiostimulátoru, který se vkládá do operačně vytvořené kapsy v podkoží. Životnost kardiostimulátoru je přibližně 8 let podle naprogramovaných parametrů.

jednodutinový kardiostimulátor
 

dvoudutinový kardiostimulátor
 

 

Předoperační příprava

Předoperační příprava spočívá v důkladné večerní toaletě, zajištění žíly flexibilní jehlou. U mužů se  oholí horní polovina hrudníku. Ráno nesnídáte a nepijete, dostanete nezbytně nutné léky, které zapijete douškem vody. Na pokoji ponecháte šperky, hodinky, zubní protézu. Na Vašem lůžku budete převezeni na operační sál.

NEZAPOMEŇTE !!! Pokud jste na určité léky, dezinfekci nebo náplast alergičtí, o této skutečnosti je třeba informovat lékaře.

 

Implantace kardiostimulátoru

Na operačním sále v místním znecitlivění. Po převozu z operačního sálu je nutno ležet na zádech a horní končetinou na straně implantovaného kardiostiumulátoru pohybovat jen po loket. Na našem oddělení budete tento režim dodržovat až do rána.

Pooperační průběh

Pří bolesti operační rány požádejte o lék proti bolesti. Pokud Vás večer budou bolet záda, můžete se otočit na bok, kde nemáte implantovaný kardiostimulátor. Ranní toaletu si provedete ještě na lůžku. Pokud to dovoluje Váš zdravotní stav, můžete začít již dopoledne chodit.

Co nejdříve je nutné začít s rehabilitací ramenního kloubu, aby nedošlo k jeho ztuhnutí. Druhý den po operaci kontrolujeme operační ránu a provádíme její převaz. Za 7 - 8 dnů dle stavu operační rány se vytahují operační stehy.To se však děje i na oddělení kde budete přeloženi. Pokud byste pozorovali určité změny /např. škubání v břiše, velkou bolestivost operační rány / ohlaste to ihned lékaři nebo sestře.

 

 

Závěrem

Při přeložení na jiné oddělení dostanete od nás průkazku, kterou je nutno nosit stále u sebe. Jsou zde napsány důležité informace pro lékaře: jaký typ kardiostimulátoru máte implantovaný a v jakém pracuje režimu. Také jsou zde napsány Vaše kontroly u nás v Kardiostimulační ambulanci. Ta se nachází v budově Interní kliniky IPVZ ve Zlíně / v diabetickém přístavku, napravo od přijímacího oddělení/ S sebou mějte vždy seznam léků, které užíváte. První kontrola je asi měsíc od operace kardiostimulátoru. Další kontroly jsou v rozmezí 3 - 6 měsíců.

Pokud se nemůžete z různých důvodů dostavit v den kontroly, zavolejte a přeobjendejte se na jiný termín.

Kardiostimulátor je vyřešen speciálním odstíněním, které zabrání všem druhům běžného rušení. Může se však stát, že některé přístroje vysokofrekvenční energie mohou funkci kardiostimulátoru ovlivnit. V kardiostimulační ambulanci Vám proto poskytnou veškeré informace a zodpoví Vaše dotazy.