Kardiostimulátor - PACEMAKER

Lidské srdce “bije” přibližně 70 krát za minutu, pak nám jednoduchou matematikou vyjde, že za 1 rok vykoná 36 792 000 stahů. Při průměrné délce lidského života 70 let jsou to 2 575 440 000 tepů. 

 

 

Postup:

K zavedení trvalé kardiostimulace je nutná krátkodobá hospitalizace. Výkon se provádí v místním umrtvení v oblasti pod klíční kostí. Stimulační elektrody se zavádí punkčně žilní cestou pod rentgenovou kontrolou. Po dosažení optimálního uložení je na elektrodu v srdečních dutinách připojen kardiostimulátor, který je následně uložen v připravené podkožní kapse. Poté je operační rána zašita a obvykle za sedm dní jsou vytaženy stehy. Po operačním výkonu je nutný klid na lůžku 24 hodin. Funkce kardiostimulátoru je pravidelně kontrolována v kardiostimulační ambulanci.

Alternativa:

Jiný způsob léčby není znám.

Rizika a komplikace výkonu:

Komplikace při zavedení kardiostimulace jsou obecně vzácné. K tomu, aby se komplikacím předešlo, jsou podniknuta všechna léčebná opatření. Pokud ke komplikacím dojde, jsme na jejich léčbu připraveni. Komplikace mohou přinést zhoršení zdravotního stavu, prodloužení hospitalizace a nutnost dalších vyšetřovacích a léčebných úkonů. Jedná se o tyto komplikace: krevní výron v místě cévního přístupu, poranění cévy, nervů. Dalším možným rizikem je vniknutí vzduchu do pohrudniční dutiny, krvácení do pohrudniční dutiny, vzduchové embolie. Se zavedením cizího materiálu do těla může vzniknout časná i pozdní infekce. Při zavádění elektrod je určité riziko vyvolání poruch rytmu. Pooperačně se může vyskytnout trombóza přístupových žil. Někdy se nepodaří zavést stimulační elektrodu na jedné straně těla a výkon se musí provést na straně druhé. Ve vztahu k závažnosti stavů, pro které bývá kardiostimulace prováděna, je procento potenciálních komplikací malé.

Možná omezení v obvyklém způsobu života:

Výkon se provádí nalačno, po zavedení kardiostimulátoru je nutný klid na lůžku 24 hodin. V pooperační období se pacient musí vyvarovat nadměrnému přetěžování horní končetiny na straně přístroje. Nositel kardiostimulátoru nemůže podstoupit některé vyšetřovací a léčebné metody a pracovní činnosti, při kterých dochází ke vzniku silného elektromagnetického pole /např. svařování elektrickým obloukem, vyšetření magnetickou rezonancí/.

Následky neprovedení výkonu:

Porucha rytmu, pro kterou je kardiostimulace doporučena, může způsobit závažné zdravotní komplikace a v některých případech ohrozit pacienta i na životě.