Implantace KS z pohledu sestry

 

Před primoimplantací i reimplantací poučí lékař pacienta o přípravě, průběhu výkonu a o pooperační péči. Lékař zajistí jeho písemný souhlas s operací. O nezbytnosti dodržování klidového režimu po výkonu poučí pacienta zdravotní sestra.

    Večerní léky podáváme v obvyklé dávce, ranní léky po domluvě s lékařem. Z léků, které pacient pravidelné užívá, nepodáváme den před výkonem PAD, inzulín, diuretika, beta-blokátory. Digoxin, Anopyrin a Fraxiparin, podáme je až po výkonu. Pacienti užívající Warfarin vysadí lék několik dnů před výkonem. Podle potřeby se přechází k aplikaci nízkomolekulárního Heparinu, přičemž jim jednou denně kontrolujeme INR. Diabetiky, především na inzulinoterapii, béhem výkonu zajišťujeme podáváním infuze 10% glukózy s inzulínem podle hodnoty naměřené ranní glykemie. Profylaxe ATB i. v. zahájíme 30 minut před výkonem první dávkou. Další podáváme i. v. 4 hodiny od první dávky a pak pokračujeme 48 hodin dávkami po 6 hodinách ATB Prostaphlin 1000 mg i.v., v případě alergie na toto ATB ordinuje lékař jiná ATB. Flexibilní jehlu k podávání léků a infuzí zavádíme na předpokládanou stranu implantace kardiostimulátoru. Před výkonem ještě kontrolujeme její průchodnost a fixaci.

Pacient musí být od půlnoci lačný a nezbytné ranní léky může zapít

jen malým douškem tekutiny. V rámci přípravy pacientovi oholíme hrudník po prsní bradavky.

Příprava před výkonem

Před výkonem pacient odloží

osobní prádlo, sundá si hodinky a šperky a vyjme zubní protézu. Pokud má naslouchadlo, může si jej ponechat, ve vhodné, aby se vymočil. Inkontinentním pacientům dáme čisté plenkové kalhotky, pacientům s močový katétr utěsníme cévku zátkou. Důležité je nepodceňovat psychologický přístup a zbavit pacienta pocitu strachu a úzkosti z výkonu. Sestra musí na dotazy pacienta odpovídat jasně a srozumitelně, nebanalizovat ani nezveličovat jeho obavy.

Péče po výkonu

Péče o pacienta po primoimplantaci a reimplantaci je podobná. Po reimplantací však není nutný klidový režim, pokud je pacient stabilizovaný a cítí se dobře. 1. den kontrolujeme TK a tělesné funkce první hodinu po 15 minutách a hodnoty zapisujeme do denního záznamu, trvale monitorujeme srdeční rytmus. Pacienta uložíme do vodorovné polohy a znovu jej poučíme o dodržování klidu

vleže na zádech. Pacient musí prvních 24 hodin po výkonu ležet, nesmí se sám otáčet a posazovat. HK na straně implantovaného kardiostimulátoru může pohybovat do výše lokte. Zkontrolujeme glykemii (u diabetiků opakovaně), pravidelně kontrolujeme prosakování krytí operační rány a sledujeme odpad z drénu, je-li zaveden. Z důvodu zavedení elektrod Seldingerovou technikou je nutné provedení kontrolního RTG snímku srdce a plic k vyloučení možných komplikací (hemothorax, pneumothorax). Plníme ordinace kardiostimulačního lékaře. Pacient by měl mít na dosah ovládání signalizace k přivolání zdravotnického personálu a vědět, jak se ovládá. Pokud se cítí dobře, můžeme podat pravidelně užívanou medikaci.

 

V den výkonu jsou zakázané návštěvy. Nesmíme zapomenout na pečlivé vedení dokumentace. U pacienta sledujeme stav vědomí a bolest. Podle ordinace lékaře může sestra podat analgetika. Důležitá je prevence i mobilizace a zajištění komfortu při vyprazdňování. Pacienta vedeme k sebeobsluze, vše potřebné ukládáme v jeho dosahu. Kompenzovaného pacienta je

možno k jídlu posadits nohama na lůžku, jí pomocí druhé ruky, než je operační rána.

 

2. den již není nutné dodržovatklidový režim, fyzická aktivita by však mela být přiměřeni stavu pacienta, stoj a chůze kolem lůžka by měly být zatím jen s pomoci zdravotnického personálu. Provedeme kontrolní EKG, vyměníme drény v operační ráně a kontrolujeme prosakování krytí. Pokračujeme v ATB profylaxi, podávání léků je již bez omezení, pouze trvale warfarinizovaným pacientům ještě podáváme nízkomolekulární Heparin. Pokud se pacient cítí dobře a je bez komplikací či obtíží, můžeme jej přeložit na standardní oddělení.

 

3. den provádíme za aseptických podmínek převaz a zhodnoceni operační rány. Trvale warfarinizovaní pacienti již mohou přejít k opětovnému užívání Warfarinu, nízkomolekulární Heparin je vysazen, stejné tak je ukončena profylaxe antibiotiky. Pokud se pacient cítí dobře a je bez komplikací či obtíží, může

být propuštěn do domácí péče. Je

poučen o pravidelných návštěvách

v kardiostimulační ambulanci.

 

7 až 8. den extrahujeme stehy

z operační rány.

 

30. den první kontrola

v kardiostimulační ambulanci.

 

 

Zpracovala: 

  Věra Řepová